Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 9344217



*

nr 934 4217


Emile Zoir

(1867-1936), Sverige


Etsning, Emil Zoir (1867-1936), motivet: 50 x 63, Par vid havet


Carl Emile Zoir, svensk målare och grafiker född 1867, död 1936.

Utrop:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 januari 2015
kl 19:41:20



  • Specialauktion
  • 12 jan

e-auktion

Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.

Läs mer om e-auktion

  • Konstnär/Designer

Emile Zoir

Carl Emile Zoir, svensk målare och grafiker född 1867, död 1936.

Läs mer om Emile Zoir
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: emil zoir etsning etsningar grafik par vid havet svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8290 Etsningar
    2 st, Mas-Olle, yttermått inklusive ram: 27x33-30x..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:37
  • 1007 Färgetsning
    Zao Wou-Ki (f. 1921), Signerad, numrerad 189/200, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:12




Ladda ner broschyr